Tréningy
Š.K. Power Taekwon-Do Košice
KC Malibu (OC Branisko, Košice - Nad Jazerom)
Začiatočníci:
Utorok 16:30 - 18:00
Štvrtok 16:30 - 18:00
Pokročilí majú tréningy o pol hodinu dlhšie.
Ankety
Kalendár akcií
kalendar 24-10-2020
Majstrovstvá Slovenska
miesto konania: Veľký Šariš
podrobnosti...
kalendar 14-11-2020
Slovenský pohár žiakov
miesto konania: Trenčín
podrobnosti...
itf
O Taekwon-do

Taekwondo je národné bojové umenie Kórey. Pôvodne bolo vytvorené na vojenské účely, potom prispôsobené pre civilné potreby. Názov taekwondo bol prijatý 11. apríla 1955 súhlasom väčšiny kórejských majstrov bojových umení za účelom spojenia veľa rozmanitých štýlov (ako kongsu, taekkyon, Kwonbup, subakdo, tangsudo) pod názvom taesoodo. Za hlavného tvorcu tohto bojového umenia sa považuje majster Choi Hong-hi. On je aj autorom mena taekwondo, ktorý platí od roku 1957.
Choi Hong Hi predtým študoval staré kórejské bojové umenie Tae-Kyon a japonské karate. Taekwon-do potom vzniklo spracovaním a systemizáciou predtým používaných techník, teórie a metód boja na vedeckých základoch. Taekwon-do je známe hlavne veľkým množtvom kopov.

definícia Taekwon-Do podľa Choi Hong Hi:
Taekwon-Do... cesta života. Čo presne znamená Taekwon-Do? Zjednodušenie Taekwon-Do je spôsob boja bez zbraní zameraného hlavne na sebaobranu. Ale je to viac než len to.
Ide o vedecké využívanie tela v metódach sebaobrany. Tela, ktoré dosiahlo maxima vďaka intenzívnemu fyzickému a mentálnemu tréningu.
Je to bojové umenie, ktorému sa iné nevyrovnajú ani v sile, ani v technike. V tomto bojovom umení sú disciplína, technika a mentálny tréning maltou pre budovanie zmyslu pre spravodlivosť, statočnosť a pokoru. Práve mentálna stránka odlišuje skutočných cvičencov od tých, ktorý hľadajú senzáciu a venujú sa iba bojovej stránke tohoto umenia.
Toto je jedným z dôvodov, prečo je Taekwon-Do nazývané umením sebaobrany. Znamená tiež spôsob myslenia a života a nastolenie prísnej sebadisciplíny a ideálu ušľachtilého mravného prezbrojenia. Tetnto popis sa približuje kultu.
Literárny preklad "Tae" predstavuje skákanie alebo lietanie, kopať alebo prerážať nohou. "Kwon" označuje päsť presnejšie udierať alebo ničiť zaťatou päsťou. "Do" znamená umenie cesty - správnej cesty vybudovanej v minulosti svätími a mudrcmi. Takže keď to spojíme "Taekwon-Do" predstavuje mentálny tréning a techniky neozbrojeného boja pre sebaobranu a zdravie zahŕňajúce zručnosť úderov, kopov, blokov a úskokov len holými rukami a nohami pre rýchle zničenie pohybujúceho sa protivníka alebo protivníkov. Taekwon-Do umožňuje slabým získať zbraň a odhodlanie obrániť sa poraziť protivníka.
Samozrejme nesprávne použité Taekwon-Do môže byť smrtiacou zbraňou. Preto mentálny tréning má zdôrazňovať študentom, aby ho nezneužívali.
Ženy v Taekwon-Do bezpochyby nájdu neoceniteľný prínos pre pohyb medzi "vlkmi". Keď človek počuje mnoho prípadov kedy sa krehká žena obránila sama, tak so znie neuveriteľne, ale dokážu to, pretože sú zbehlé v umení sebaobrany.
Výkony Taekwon-Do sú nespočetné. Spomeňme aspoň niektoré: preskočiť motorku, alebo 11 osôb a potom zasiahnúť cieľ nohou, preraziť 2,5 cm hrubú dosku vo výške troch metrov nohou , prelomiť dve tehly rukou, preraziť 7-8 kusov 5 cm hrubých dosiek jedným úderom, zasiahnúť nohou dva ciele počas jedného výskoku a podobne... Pre laika z ulice to znie nemožne, ale pre naozajstných študentov Taekwon-Do a najlepších v tomto umení je to bežné.
Neustály tréning je základom udržania si fyzickej kondície. Počas tréningu sa používajú všetky svaly tela. Potom bude možné využiť maximum s každej svalovej kontrakcie. Takúto silu je potom potrebné správne zamerať na najzraniteľnejšie alebo vitálne body obzvlášť ak je protivník v pohybe. V tomto bode je potrebné si uvedomiť, že Taekwon-Do je vytvorené ako rýchla odveta proti pohybujúcemu sa agresorovi. Väčšina zdrvujúcich pohybod v Taekwon-Do je založených na prvom zásahu a prídavnej sile pohybujúceho sa oponenta. Podobne možno využiť protivníkov moment sily a potom stačí aj najmenše drgnutie na to, aby ste ho vyviedli z rovnováhy a prevrátili. V takýchto chvíľach študenti Taekwon-Do, ktorí neustále cvičia nestrácajú čas premýšľaním, pretože konajú automaticky. Stáva sa to pre nich naučeným reflexom. Preto bude čitateľ v tejto encyklopédii upozorňovaný na to, že je potrebné klásť dôraz na opakovanie cvičení. Hodiny strávené tréningum nebudú stratené. Ako odmenu získate rýchle reakcie a silu ktorou ohromíte nepriateľa, keď to bude naozaj potrebné. Aj keby ste cvičili Taekwon-Do iba pre cvičenie samotné, tak vás uspokojí radosť z pohybu. Cvičenie je vhodné pre mladých, starých, ženy aj mužov.
Tréneri
trener
 Ing. Stanislav Kica
  dan02
 


Nové vo fóre...

Vo fóre sa nenachádza žiaden príspevok mladší, ako tri mesiace, alebo v tomto roku ešte neboli pridané žiadne príspevky.

Náhodný obrázok z fotogalérií
Tuly - verdikt rozhodcov
komentované: 0 x

Tuly - verdikt rozhodcov
23.02.2008
Naposledy pridané súbory
01.03.2019 o 06:50 bol pridaný súbor:
PropoziciePresovOpen201
9.doc

01.03.2019 o 06:48 bol pridaný súbor:
Kalendar 2019 SZTKD
ITF.pdf

30.01.2017 o 09:35 bol pridaný súbor:
10-kup.pdf
Naposledy pridané techniky
...:: Športový klub Power Taekwon-do ITF Košice ::...